Kiedy warto udać się do psychoterapeuty? - poradnik zdrowie i uroda

warsztaty rozwoju osobistego kraków

Nie jest ona jednak wskazana w

Coraz częściej otwarcie przyznajemy się do korzystania z usług terapeutów. Nikogo już nie dziwi to, że ktoś w otoczeniu uczęszcza regularnie na psychoterapię. Doceniamy możliwość popracowania nad swoim życiem pod opie

Kiedy warto udać się do psychoterapeuty? - poradnik zdrowie i uroda warsztaty rozwoju osobistego kraków
ką doświadczonego specjalisty i coraz częściej z tej możliwości korzystamy, co tylko dobrze na nas wpływa. Jeżeli jednak uznamy, że klasyczna terapia grupowa nie jest dla nas, być może to terapia online okazałaby się dobrym wyjściem z sytuacji.

Od razu należałoby jednak zaznaczyć, że ta forma terapii nie sprawdzi się niestety w każdym przypadku. Jeżeli nasze problemy nie są specjalnie złożone i nie utrudniają nam codziennego życia, jak najbardziej możemy uczęszczać na zdalną terapię. Nie jest ona jednak wskazana w przypadku posiadania cięższych problemów natury psychologicznej. Jeżeli już od dłuższego czasu cierpimy na poważną depresję albo zmagamy się z fobią społeczną, przez którą nie jesteśmy w stanie podjąć normalnej pracy, prawdopodobnie psychoterapia online nie będzie dla nas. W takich sytuacjach powinniśmy skorzystać z normalnej terapii, najlepiej grupowej, by porządnie o siebie zawalczyć i odzyskać dawne szczęśliwe życie.


Definicja psychoterapii

Psychoterapia to po prostu zastosowanie metod psychologicznych po to, żeby osoba z problemem poczuła się lepiej. Istnieje wiele różnych nurtów psychoterapeutycznych, należy więc dobrać odpowiedni rodzaj terapii do danego problemu. Psychoterapię prowadzi specjalista, który posiada do tego uprawnienia. Na psychoterapię przychodzą ludzie z różnymi problemami, a w ich uporaniu się pomaga pacjentowi psychoterapeuta. Psychoterapia ma ścisły związek z dziedziną nauki, jaką jest psychologia. Głównym zadaniem psychoterapii jest poprawa stanu pacjenta poprzez zastosowanie różnych metod psychologicznych. Psychoterapia najczęściej odbywa się w gabinecie terapeuty, do którego pacjent przychodzi na regularne spotkania z terapeutą. Psychoterapia ma służyć przede wszystkim poprawie dobrostanu oraz zdrowia psychicznego, a także rozwojowi relacji i umiejętności społecznych. Psychoterapia często jest procesem długotrwałym opartym o kontakt międzyludzki, który wymaga współpracy między pacjentem, a terapeutą.


Ogólne założenia terapii Gestalt

Psychoterapia Gestalt, wywodząca się z nurtu terapii humanistycznych, wyznaje indywidualne podejście do pacjenta. Podejście terapii Gestalt zakłada, że każdy człowiek jest wyjątkowy, a jego doświadczenia są niepowtarzalne. Ze względu na niepowtarzalność oraz wyjątkowość doświadczania przez istotę ludzką, terapia Gestalt skupia się na tym, co jest teraz. Wszelkiego rodzaju uogólnienia są odejściem od zasady "tu i teraz" uznawanej przez ten nurt psychoterapeutyczny. Z tego powodu terapeuta specjalizujący się w prowadzeniu psychoterapii Gestalt nie leczy depresji oraz lęków, ponieważ każda osoba może w sposób charakterystyczny doświadczać tych stanów w danym momencie. Istotne w terapii Gestalt jest kładzenie nacisku na zmianę, w której pacjentowi pomaga terapeuta. Według założeń terapii Gestalt nie ma ludzi, którzy są ciągle odważni, albo ciągle niepewni siebie, ponieważ wiele zależy od sytuacji, w jakiej się akurat znajdują. Psychoterapia Gestalt wyznaje holistyczne podejście do istoty ludzkiej.


Jakie można wyróżnić etapy terapii Gestalt

Terapia Gestalt należy do nurtu terapii humanistycznych, a jej głównym celem jest poszerzenie świadomości człowieka. Terapia Gestalt, jak każda inna psychoterapia, przebiega z uwzględnieniem poszczególnych etapów. Pierwszy etap terapii Gestalt polega na przeprowadzaniu rozmowy wstępnej z indywidualnym klientem, której celem jest poznanie obecnego stanu pacjenta. Drugi etap to tak zwana terapia otwarcia, podczas którego pacjent powoli oswaja się z terapeutą na skutek emocjonalnego otwarcia. Na tym etapie psychoterapii jeszcze nie rozwiązuje się problemów pacjenta. Trzeci etap psychoterapii Gestalt to właściwe rozwiązywanie problemów, gdzie pacjent jest powoli wprowadzany w głąb siebie, czyli w skutek rozmów indywidualnych pacjent może odkryć swoje prawdziwe emocje, które mogły być wcześniej zablokowane. Ostatnim, czyli czwartym etapem terapii, jest dokonanie oceny postępów, jakie pacjent zrobił w ramach terapii. Oceny udziela terapeuta oraz inni pacjenci z terapii grupowej. Należy pamiętać, że każda psychoterapia jest procesem długotrwałym.